Home > Новини и отзиви > Геймингът в България-генезис на игралната традиция

Геймингът в България-генезис на игралната традиция 5/5 (1)

90-те години на миналия век бяха златната ера за игрите. Това бе времето на огромните иновации, култови заглавия, същинска игрова революция. Едва ли има геймър от тогава, който да не си спомня шума на флопидисковите устройства, зареждането на игрите от MS-DOS, и първите стъпки на вече прохождащата 3D графика.

Тогава компютърните игри направиха огромен скок-от пикселизирани образи до пълноценна 3D графика. Виртуалното изживяване се превръщаше във все по-вълнуващо, предлагащо все повече интерактивни предизвикателства.

Doom (1993) един от пионерите на жанра, предложи истинска динамика и новаторство за времето си. Шутърът от първо лице, разработен от id Software, безспорно се превръща в еталон на FPS приключенията. Играта повежда класациите в няколко технологични аспекта: използва 2D-спрайтове в псевдо-3D среда. Това е една от първите игри, която има LAN поддръжка за “deathmatch” и кооперативен режим. Също така Doom позволяваше на играчите да създават свои нива и модове, което доведе до процъфтяваща общност. Тази игра вдъхнови поколения наред разработчици. Без нея едва ли щеше да има Quake, Half Life, Halo и много други. Тя се запазва като култова класика и до днес, като са създадени различни модификации за различни устройства. Играта дори може да се играе на калкулатори, банкомати и хладилници.

Бърз, натуралистичен, и безкрайно забавен, Doom (1993) остава един от най-големите шедьоври в гейминга.

 

Духовният наследник на Doom-разработената през 1996г. от ID Software -Quake бележи огромен технологичен скок-това е първата игра с истинска 3D графика и поддръжка на мултиплеър през интернет. За разлика от Doom, която използва псевдо-3D, в Quake всичко е напълно триизмерно. Тя поставя основите на съвременния FPS мултиплеър, като от нея са вдъхновени редица други заглавия, като Counter Strike, Half-Life, Call of Duty и много други.

 

Star Craft (1998) се отличава със завладяваща сюжетна линия и балансиран геймплей. Играта е издадена от Blizzard Entertainment и е една от най-емблематичните стратегии в реално време.

Действието се развива в отдалечена галактика, където три уникални раси воюват за надмощие.

Terran-хора, използващи тактическа гъвкавост и мощна военна техника.

Protos-извънземна цивилизация с мощни технически способности

Zerg-биологична раса, разчитаща на бързо разпространение и числено превъзходство

 

Конзолите бяха друга част от ежедневието на геймъра. Nintendo (NES) и Sega Mega Drive 2

повеждаха със своите заглавия Super Mario Bros, Sonic и много други.

В България почти всяко дете имаше или мечтаеше за “Терминатор” или “Телевизионна игра”, както се наричаха в разговорния език на малчуганите. Това бяха евтини клонинги на (NES), които лесно можеше да се намерят на повечето пазари и малки магазинчета за електроника. Super Mario Bros беше абсолютния хит, който всеки е играл, Contra-кооперативната класика, която се играеше до припадък. Duck Hunt, наричана с чувство за хумор като “Играта с патките”, се играеше със светлинния пистолет, който се насочваше към кинескопът на телевизора.

Часовете пред екрана бяха истинско приключение, игралните конзоли внасяха радост във всеки дом, където децата се събираха, играеха, разменяха “дискетите” с игри. Изживяването пред екрана на телевизора сформираше нови и нови приятелства, а конзолите ставаха все по-търсени.

Геймингът в България беше приключение, в което се преплитаха конзоли, компютри, аркадни зали. Ресурсите бяха ограничени, но хиляди геймъри имаха своето виртуално изживяване по свой уникален начин. Игрите бяха част от социалния живот, компютърните клубове бяха тяхното основно средище, където хора на различни възрасти се събираха, играеха или просто обсъждаха виртуалния свят.

 

 

Остави коментар