Home > Новини и отзиви > AI прекрачи границите. Чатботът вече си измисля сценарии

AI прекрачи границите. Чатботът вече си измисля сценарии 5/5 (2)

Разработката на системи като CTSS в MIT полага началото на компютърните мрежи. Системата позволява на потребителите да оставят съобщения един на друг. По този начин тя става предшественик на по-късните форми на електронна комуникация.

През 70-те години ARPANET, първата мрежа, използваща пакетна комуникация, въвежда електронната поща като основен метод за обмен на съобщения между потребителите. Въвеждането на e-mail трансформира комуникацията, като позволява
почти моментално изпращане и получаване на съобщения.

През 80-те години UNIX системите създават първите текстови чат програми като “Talk”, които позволяват на двама потребители да комуникират в реално време. Това бележи началото на този вид комуникация.

През 1988г. разработеният от Jarkko Oikarinen IRC (Internet Relay Chat) става основна платформа за групови чатове. IRC създава концепцията за канали (чат стаи) и привлича множество потребители, които обсъждат различни теми в реално време.

Разработването на ICQ през 1996 година от израелската компания Mirabilis революционизира моментните съобщения. ICQ предлага уникални потребителски номера, лесен интерфейс и възможност за изпращане на файлове, което го прави много популярен.

AOL Instant Messenger (AIM) и MSN Messenger стават водещи платформи за моментни съобщения, предлагайки функционалности като статуси, емотикони и интеграция с други услуги. Те привличат милиони потребители по целия свят.

След 2000-та година Социалните мрежи като Facebook, MySpace и други започват да интегрират чат функции. Facebook Messenger се отделя като самостоятелно приложение и става една от най-популярните платформи за комуникация.

Мобилните приложения за съобщения като WhatsApp, Viber, Telegram и WeChat стават основни средства за комуникация. Те предлагат нови функционалности като криптирани съобщения, гласови и видео разговори, както и възможност за създаване на групи и споделяне на мултимедия.

С развитието на метавселената и VR технологиите, комуникацията се премества в 3D виртуални среди. Платформи като VRChat и Horizon Worlds на Meta позволяват на потребителите да взаимодействат чрез аватари, което добавя ново измерение към традиционните чатове.

Функциите на чата еволюират с появата на емотикони и моментни съобщения. Текстовите съобщения вече съдържат емоционален контекст. Стикерите и GIF-овете стават още по-популярни, предоставяйки по-богат начин за изразяване.

Все повече платформи започват да предлагат групови чатове, което позволява комуникация между множество потребители едновременно. Slack и Discord са примери за платформи, които използват канали и сървъри за организационна и социална комуникация.
Мобилните мрежи и капацитета на устройствата и чат платформите добавят възможност за споделяне на снимки, видеоклипове и аудио съобщения. Това прави комуникацията по-богата и интерактивна.

 

В началото чатботовете бяха прости скриптове, които предоставяха готови отговори. Но вече  възможностите на чат ботовете се разпростират до  предварително зададени сценарии за разговори и обслужване на клиенти. Развитието на невронните мрежи позволява на AI вече да разбира контекста на разговорите, да се адаптира към стила на потребителя, както и да проявява емоции. Това съответно поражда редица въпроси, като тези дали ще можем да различим реалния събеседник от дигиталния.

Николай Колев

Остави коментар